Masajın ve dinginliğin dünyadaki en özel yorumu: Selus Per Aqua. Namıdiğer SPA.

Antik Roma’da lejyonerlerin kullandığı bir terapi yöntemi olan SPA ne tesadüf ki aynı zamanda modern dünyada her biri kendi savaşıyla meşgul olan insanoğlunun kendine bıraktığı en nadide mirastır.

Eğer ihtiyacınız olan şey biraz gevşemek ve kendinizi bir süreliğine de olsa şımartmaksa yapmanız gereken tek şey kendinizi konusunda uzman masörlerimizin sihirli ellerine teslim etmeniz benzersiz SPA terapisinin tadını çıkarmanız.

Masaj, tedavi yöntemi olarak sıklıkla uygulanmaktadır. Ama profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekiyor ve bilinçsizce yapılan masajın kötü sonuçlar doğurabileceği biliniyor. Deri, derialtı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma gibi çok yönlü bir tedavi sunan masaj, kan dolaşımının artırılması ve damarların genişletilmesi mantığına dayanmaktadır. Ayrıca el, elektrik ve su gibi aracılarla yapılmaktadır. Tedavi, bakım ve rahatlama sağlama özellikleri ise en bilinen sonuçlarıdır.

Vücut örtüsüne (vücut derisine) uygulanan dokunma, baskı, germe, esnetme ve titreştirme manipülasyonlardan oluşur.Tepkiler, deriye, deri altı dokusuna, kaslara etki ederek sinir sisteminin uyarılmasını sağlar. Dokularda kan ve lenf damarlarıda bu fiziksel uyarılardan etkilenir. Artitel, venöz, kapiller ve lenf dolaşım canlanır. Dolaşım sistemi üzerinde etkiler.

Bitki özlerinden elde edilmiş karışımlarla hazırlanan yağların kullanıldığı aromaterapi masajı rahatlatıcı, dinlendirici ve gevşetici bir özelliğe sahiptir. Temposu düşük ve hafif şiddetli hareketlerle uygulanan masaj, yağların özündeki bitkisel maddelerin vücutta rahatlama yaratmasını sağlar.

Kasın yorgunluğunu alan ve ağrıları azaltan Medikal Masaj, kas yapısını da toparlıyor. Medikal Masajla bedende biriken toksik maddeler atılırken, kireçlenmeler de önleniyor. Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olurken, sinir sisteminde olumlu etki bırakıyor.

Bu masaj yapılırken esasa olan oldukça yavaş bir şekilde ritmik hareketler ile uygulanmasıdır. Anti stres masajı uygulanan kişinin üzerinde tan anlamı ile bir kas gevşetici özellik yaratmaktadır. Anti stres masajında önemli olan yumuşak hareketler ile yukarıdan başlayarak aşağıya doğru inişler yapılmaktadır.

Spor masajı atletlere yönelik bir vücut çalışması biçimidir. Yaralanmaları önlemeyi, atletik faaliyetler için vücudu hazır hale getirmeyi ve en iyi durumda tutmayı sağlamak ve atletleri idmanın yorgunluğu ve yaralanmalardan kurtarmaya yardımcı olmak için kullanılır.

Bölgesel olarak vücudun istenilen ya da ihtiyacı olan bölümüne yapılan masaj türüdür. Bölgesel Masaj dediğimiz bu masaj türünde yalnızca yüze, bacaklara, sırta veya başa masaj yapılabilir. Masaj tedavisi kas ve basınç noktaları özel bir odaklanma ile manipülasyon ve vücudun yumuşak dokularının sürtünme içerir. Lokal masaj fizik tedavinin bir parçası olarak kullanılabilir ya da kaslardaki sıkı alanların dinlenmesine yardımcı olabilir.

Lenf drenaj masajı, özellikle ödemi azaltmak için en önemli uygulamadır. Son derece hafif, monoton, yavaş, ritmik ve cilt yüzeyine yapılan bir masajdır. Lenf sıvısının akışını hızlandırır ve şişkinliği en aza indirerek rahatlık sağlar. Lenf drenaj masajı ile lenf akımı desteklenir ve ödemle oluşan şişkinlik azaltılabilir. Lenf drenaj masaji bedenimizi toksinden, bakteriden, mikroptan, kimyasal atıklardan ve sıvı fazlasından arındırır ve direnç sistemimizi güçlendirir. Güçlenen beden iç ve dış etkenlere karşı mükemmel bir direnç gösterir, bu sayede fizyolojik iyilik hali dışında ruhen de arınma sağlar.

Derin bir rahatlık hissi uyandırır. Gerilim ve stresi azaltır. Bedenin kendi kendini iyileştirmesini teşvik eder. Kan dolaşımını düzenler. Kan basıncını düzenler. İnanılmaz bir keyif yaratır. Daha çok güven hissi verir. Uykuyu derinleştirir ve uykusuzluğu azaltır. Kan sistemini rahatlatarak ağrı ve acıları azaltır.

Thai masajı ardışık hareket akışıyla uygulanan Budist öğretilerden esinlenmiş bir beden çalışmasıdır.

Geleneksel biçimiyle Nuad Bo-Rarn olarak da bilinen Thai (Tay) masajı, beden, zihin ve ruhun tedavisine dayanan bir tür Doğu beden çalışması terapisidir. Terapi bedeni saran, vücutta akan ve ona hayat getiren elektromanyetik ya da enerjik alanları basınç ve/veya manipülatif masaj yoluyla tedavi etmeyi içerir.

Çampisaj üst beden, sırt, omuz, boyun, saç derisi, saçlar ve yüze aromatik özyağlarla uygulanan; özel tekniğiyle kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masajdır.

Dış etkenlerin başında gelen stres, üst beden ve baş bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden olur. Bu blokaj konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları, baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getirir. Çampisaj zihni dinlendirir ve rahatlatır; bedenimize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarımızdan arınmanızı sağlar.

Tüm vücuda güçlü hareketlerle uygulanan Bali masajı, çoğu diğer masaj türünde olduğu gibi kan dolaşımını hızlandırıp, kas gerginliğini azaltarak vücutta rahatlama sağlar.

Orta şiddette darbelerle ve basınçla uygulanan masajla, yüzeysel kas tabakalarının altına ulaşılır. Vücudu atıklardan ve mikroplardan temizlemeye yardımcı olan lenf dolaşımını da harekete geçirilir.

TOP